Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri - İmza Akademi
Bursa Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri Kursu

Hızlı Okuma ve Anlama Teknikleri

İleri okuma teknikleriyle kişinin anlayarak okuma hızını % 100’ün üzerinde artırmak, bütünsel algısını ve konsantrasyonunu geliştirmek, soru çözme hızını artırmak; öğrencinin YGS – LYS – TEOG – ALES – KPSS’de rekabette fark oluşturmasına katkı sağlamak.


Neden Hızlı Okumalıyım?

Hızlı okuman için birçok nedeni var. Kariyerin için, eğitimin için, bilgi ve kültür seviyen için hızlı okuma senin için anahtar bir rol oynuyor. İşte hızlı okumanın nedenlerinden bazıları:

 • Hızlı okumayı öğrendiğinde aynı süre içerisinde daha fazla okuma imkanı bulacaksın.
 • Böylece zamandan tasarruf etmiş olacaksın.
 • Daha iyi anlayacak ve okuduklarını daha iyi hatırlayacaksın.
 • Bilgi dağarcığını artırma konusunda herkesten bir adım önde olacaksın. Kısa zamanda çok şey okuyup anlayarak daha geniş bilgi sahibi olacaksın.
 • Çağımızda hızla gelişen yenilikleri hızlı okuma alışkanlığın sayesinde yakından takip edebilecek, öğrenim hızını ve bilgi seviyeni artıracaksın.
 • Hızlı okuyarak zihin hareketlerini hızlandıracak ve karar verme işlemlerini çabuk geliştireceksin.

Nasıl çabuk okuyabilirsin?

Çabuk okuma alışkanlığı elde edebilmek için gözümüze sürat ve çeviklik kazandırabiliriz, böylece sözcükleri tanıma hızımız artacaktır. Görme alanını geliştirmek, bu alandan tam olarak yararlanmak, okumada edinilen kötü alışkanlıklardan kurtulmak, okumada göze ritim kazandırmak çabukluğu artıracak eylemlerdir.

Kültürlü bir insan olmanın en etkili yolu okumaktır. Zamanın çok kısıtlı olduğu çağımızda hızlı okuma tekniklerinin öğrenilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bu çerçevede kurumumuzda verilen eğitimler doğru bir yöntemle ve düzenli çalışmayla kişinin okuma hızını (kişiye göre) 2 ile 5 kat artırabilir.


YGS-LYS-ALES ve KPSS Kaygılarınızdan Kurtulun

Hızlı okuma ile ilgili belki de en kritik konulardan birisi zamandır. Birçok insan hızlı okumaya ayıracağı zamanı ders çalışmak için ayırmanın daha doğru olduğunu düşünür. Özellikle YGS – ALES ve KPSS gibi sınavlara hazırlanan insanlar bütün zamanlarını sadece bu sınavlara ayırmak isterler. Aslında bu doğru bir davranış değildir. Örneğin, başka bir şehre giderken şehirlerarası otobüslere binmek için önce aksi yönde bile olsa terminale gidersiniz. Benim terminale gitmekle kaybedecek zamanım yok, yürüyerek yolum devam edeyim demezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki terminale gitmekle kaybettiğiniz zaman otobüsünüzün hızı sayesinde kazanacağınız zamanın yanında önemsiz kalacaktır. Benzer şekilde Hızlı Okuma için ayırdığınız zamanın kat kat fazlasını hızlı okumanız sayesinde sonradan kazanacaksınız. Üstelik hızlı okuma alıştırmaları günde en fazla bir saatinizi alacak. Bunun haricinde kalan zamanınızı ders çalışmak için kullanabileceksiniz.

Ayrıca hızlı okumanın anlama kabiliyetini azaltmadığı aksine artırdığını belirtmek gerekiyor. Normal hızla okuyan bir kişi dakikada 200 kelime okuduğunda bunun %60′ ını aklında tutabilirken hızlı okuyan bir kişi dakikada 800 kelime okuduğunda okuduğunun %80′inden fazlasını hatırlayabilir. Bunun sebebi ise, daha hızlı okuduğunuzda beyin konunun bütünlüğünü daha kolay kavrar, siz de zaman ve enerjiden tasarruf etmiş olursunuz. Bu sayede özellikle zaman problemi yaşadığınız sınavlarda okuma hızınızın artmasına bağlı olarak anlama ve kavrama süratinizde artar.


Kimler Katılmalı / Hedef Katılımcılar:
 • Üst ve orta düzey yöneticiler
 • Pazarlama, satış ve marka yöneticileri
 • Reklam ve Halkla İlişkiler bölümlerinde çalışanlar
Kazanımlar:
 • Markalaşma bilgisi
 • Etkili marka yönetimi
 • Etkili marka iletişimi
 • Yüksek marka değeri
Ön Gereklilikler:
 • Herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.